+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Title Image

Białe plamy na zębach u dzieci – Przyczyny i rodzaje

Biały plamy na zębach u dzieci

Białe plamy na zębach u dzieci – Przyczyny i rodzaje

Białe plamy na zębach mogą wydawać się problemem natury estetycznej, niestety oprócz niepożądanego wyglądu mogą nieść za sobą również poważne problemy z zębami. Przy rozwijającym się dziecku szczególnie ważna jest dbałość o higienę jamy ustnej, która prowadzona sumiennie jest fantastyczną prewencją przed powstaniem niepożądanych uszkodzeń. Stomatologia dziecięca, której szeroki zakres usług świadczymy w naszym gabinecie stomatologicznym w Sosnowcu, pomoże Twojemu dziecku uniknąć wielu podobnych problemów.

Białe plamy na zębach u dzieci

Białe plamy na zębach u dzieci nie muszą mieć jednego wytłumaczenia, powodów może być przynajmniej kilka, dlatego warto sięgnąć po radę specjalisty. 

Organizm dziecka jest niezwykle wymagający – do rozwoju i utrzymania prawidłowej kondycji należy dostarczać mu wszystkich niezbędnych witamin, mikro i makroelementów, mając w głowie, że nie można też przekraczać bezpiecznych dawek dobowego zapotrzebowania.
Jeśli to nie stanowi problemu, kolejnym ważnym krokiem jest odpowiednia dbałość o higienę, a jak się okazuje i z nią można przesadzić. 

Omawiane zaniedbania mogą mieć kilka skutków – na przykład fluorozę, hipoplazję szkliwa lub plamki mleczne – niezależnie od tego jak poważnie lub niepoważnie dla nas brzmią, pod żadnym pozorem nie powinny być bagatelizowane. Nie można pozwolić, aby problem eskalował, jeśli nie chcemy spotkać się z efektem śnieżnej kuli. Im dłużej zwlekamy z reakcją na problem, tym kosztowniejsze okaże się jego rozwiązanie.

FLUOROZA

Fluoroza to choroba zębów, która powstaje w wyniku nadmiernego narażenia zębów na fluorek sodu lub inne związki fluoru. Opisywany związek jest substancją, która jest stosowana w celu zapobiegania próchnicy zębów.

Fluoroza pojawia się najczęściej u dzieci, które otrzymują zbyt dużo fluorku sodu w wodzie pitnej, pastach do zębów lub w innych produktach do pielęgnacji zębów. Jest substancją toksyczną o wielokierunkowym działaniu na organizm, jednak ilości tego związku zawarte w produktach powszechnych w gospodarstwach domowych są bardzo małe.

Warto zaznaczyć, że nie jest to równoznaczne z brakiem ryzyka przekroczenia zalecanych dawek dobowych. Fluoroza może prowadzić do powstawania białych lub żółtych plam na zębach, a w ciężkich przypadkach może nawet prowadzić do uszkodzenia tkanek zębów i ich deformacji.

Aby zapobiec fluorozie, należy stosować się do zaleceń lekarza dentysty lub higienistki stomatologicznej dotyczących ilości fluorku sodu, którą można przyjmować, oraz dokładnie szczotkować zęby pastą zawierającą ten środek i dobrze je po tym płukać.

HIPOPLAZJA SZKLIWA

Hipoplazja szkliwa to stan, w którym dochodzi do niedorozwoju lub nieprawidłowego wykształcenia się szkliwa zębów. Szkliwo to twarda, zewnętrzna warstwa zęba, która chroni korzeń zęba i jest odpowiedzialna za jego trwałość. Hipoplazja szkliwa jest często spowodowana niedoborem składników odżywczych lub niedoborem witaminy D w organizmie w okresie rozwoju zębów mlecznych lub stałych. Może również być spowodowana lekami, takimi jak retinoidy, lub chorobami, takimi jak choroba Duhringa. Objawy hipoplazji szkliwa to zmniejszenie twardości zębów, kruchość i podatność na uszkodzenia, a także pojawienie się białych lub żółtych plam na zębach. Leczenie hipoplazji szkliwa może obejmować takie metody jak;

  • Stosowanie lakierów fluorkowych: Lakier fluorkowy to specjalna substancja, którą można nałożyć na zęby, aby wzmocnić szkliwo i zapobiegać próchnicy.
  • Osłonki zębów: Osłonki zębów to specjalne nakładki, które są wykonane z porcelany lub kompozytu i są przytwierdzane do zębów, aby je chronić i poprawić ich wygląd.
  • Zmiana diety: W przypadku niedoboru witaminy D lub innych składników odżywczych, które są ważne dla zdrowia zębów, lekarz może zalecić odpowiednie suplementy diety lub zmianę diety.
  • Zabiegi chirurgiczne: W ciężkich przypadkach hipoplazji szkliwa może być konieczne wykonanie zabiegu chirurgicznego, takiego jak wszczepienie protezy lub implantu zęba.
  • Leczenie choroby podstawowej: Jeśli hipoplazja szkliwa jest spowodowana chorobą, taką jak choroba Duhringa, lekarz może zalecić leczenie choroby podstawowej, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu zębów.

PLAMKI MLECZNE

Plamki mleczne to białe lub żółte plamy na zębach mlecznych, które są spowodowane nadmiernym nagromadzeniem się płytki nazębnej lub niedoborem fluorku sodu w szkliwie zębów. Plamki mleczne są często widoczne u dzieci w wieku od 2 do 6 lat, kiedy zęby mleczne są najbardziej podatne na próchnicę. 

Mogą one również pojawić się u dorosłych, którzy nie dbają odpowiednio o higienę jamy ustnej lub cierpią na choroby przyzębia lub niedobór fluorku sodu w diecie. Plamki mleczne nie są zagrożeniem dla zdrowia, ale mogą być estetycznym problemem i należy je usuwać, aby poprawić wygląd zębów. Aby zapobiec powstawaniu plam mlecznych, należy dokładnie szczotkować zęby pastą z fluorkiem, stosować nić dentystyczną lub szczoteczki do języka, a także unikać słodkich, kwaśnych lub tłustych potraw i napojów, które mogą przyczynić się do nagromadzenia płytki nazębnej.

Czy białe plamy mogą pojawić się u dorosłych?

Tak, białe plamy mogą pojawić się również u dorosłych. Przyczyną powstania takowych plam niekoniecznie będzie ten sam problem co u dzieci, natomiast dorosłych dotyczy również powstawanie próchnicy spowodowane złą dietą czy niedostateczną higieną jamy ustnej. U osób dorosłych białe plamy mogą powstać przez fluorozę, która jest rodzajem hipomineralizacji spowodowanej nadmiarem fluoru dostarczanego do organizmu. 

Kolejnym powodem pojawienia się białych plam może być niedobór wapnia, który jest stanem przedpróchnicowym i może doprowadzić do utworzenia się pełnoobjawowej próchnicy w przypadku braku interwencji. Dorośli, tak samo jak dzieci, narażeni są również na hipoplazję szkliwa.

Warto nadmienić, że białe plamy na zębach mogą pojawić się podczas noszenia aparatu ortodontycznego, ponieważ jego przylegające do zęba elementy mogą utrudniać dokładne szczotkowanie zębów i utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Płytka nazębna i bakterie mogą gromadzić się wokół elementów aparatu, co może prowadzić do powstawania białych plam na zębach.