+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Title Image

Czy można wyrwać zęba ze stanem zapalnym?

Czy można wyrwać zęba ze stanem zapalnym

Czy można wyrwać zęba ze stanem zapalnym?

Stan zapalny zęba to w ujęciu medycznym zapalenie miazgi zębowej, wypełniającej m.in. korzenie i komory zębów. Wiąże się to z nieprzyjemnym bólem, rozprzestrzeniającym się często na całą twarzoczaszkę i policzki, nadwrażliwością, opuchlizną, a nawet gorączką. Co zrobić w przypadku zapalenia? Czy taki ząb można bezpiecznie usunąć?

Jak powstaje zapalenie zęba?

Do zapalenia zęba dochodzi najczęściej w wyniku długo nieleczonej próchnicy i nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Już pierwsze objawy nadwrażliwości, takie jak:

  • lekki ból przy spożywaniu zimnych i gorących dań,
  • zaczerwienienie dziąsła,
  • regularne bóle promieniujące

Takie objawy powinny skłonić pacjenta do szybkiej wizyty u specjalisty – lekarza stomatologa. Wówczas, często okazuje się, że wystarczy nieskomplikowane leczenie, by uniknąć konieczności usuwania zęba.

Ostre zapalenie zęba – co dalej?

Z ostrym, nieprzyjemnym bólem należy jak najszybciej udać się do kliniki dentystycznej. Leki przeciwbólowe lub domowe sposoby na uśmierzenie nieprzyjemnych odczuć nie rozwiązują problemu, a często nawet bardziej szkodzą. Czy ząb z bolesnym zapaleniem można usunąć? Okazuje się, że tak. Lekarz może bezpiecznie przeprowadzić taki zabieg, a nierzadko jest to jedyne rozwiązanie problemu. Zaawansowana próchnica uniemożliwia bowiem satysfakcjonujące leczenie i uratowanie zęba przed usunięciem, a ból z czasem staje się nie do zniesienia.

Wyrywanie zęba z zapaleniem

Usuwanie zęba jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjenci nie muszą obawiać się dodatkowego bólu. Najlepiej pojawić się w klinice stomatologicznej w możliwie najkrótszym czasie od powstania zapalenia i ostrych dolegliwości bólowych – pacjenci zapobiegną tym samym długotrwałemu cierpieniu, jak i uniemożliwiają dalszy rozwój zapalenia przez rozmnażanie się bakterii. Odwlekanie w czasie wizyty u dentysty może prowadzić do poważnych komplikacji, a nawet niebezpieczeństwa dla zdrowia.

Rekonwalescencja po usuwaniu bolącego zęba

Po wyrwaniu zęba silne dolegliwości bólowe natychmiast ustępują, choć dziąsło jest nadal nadwrażliwe po zabiegu. Stomatolog może zalecić przyjmowanie konkretnych leków w celu szybszej i bezpiecznej regeneracji – mają one również działanie przeciwbakteryjne i antyseptyczne. Po zabiegu należy unikać spożywania gorących, kwaśnych i twardych produktów, które mogłyby zaburzyć proces gojenia dziąsła. Niewskazane jest także płukanie jamy ustnej, szczególnie preparatami zawierającymi w składzie alkohol.