+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Title Image

Ile razy dziennie myć zęby?

Ile razy dziennie myć zęby

Ile razy dziennie myć zęby?

Czy wiesz, ile razy dziennie myć zęby, aby zachować prawidłową higienę jamy ustnej? Mycie zębów jest jedną z naszych codziennych konieczności, aby zapobiec próchnicy i innym chorobom zębów w naszych ustach. Jednak wielu z nas nie jest pewnych, jak często myć zęby. W tym artykule odpowiemy na to pytanie!

Ile razy dziennie myć zęby?

Aby utrzymać zdrowe zęby i dziąsła, ważne jest, aby szczotkować je co najmniej dwa razy dziennie. Najlepiej rano i po obiedzie. Co 10 do 12 godzin. Dzięki tej częstotliwości unikniesz gromadzenia się płytki bakteryjnej na zębach, a także unikniesz pojawienia się wielu innych chorób, takich jak próchnica, paradontoza czy zapalenie dziąseł. Nie jest wskazane zbyt częste mycie zębów. Jeśli będziesz przeprowadzać tę czynność częściej niż trzy razy w ciągu jednego dnia, narażasz się na:

  • Zmianę naturalnego szkliwa Twoich zębów.
  • Uszkodzenie języka i dziąseł jeśli szczotkujesz zęby energicznie.
  • Zniszczenie istniejącej zdrowej mikroflory w Twoich ustach.

Dodatkowo należy pamiętać, że nadmierny nacisk podczas szczotkowania zębów może spowodować uszkodzenie tkanek miękkich, a nawet zwiększyć wrażliwość zębów.

Ile minut powinno się myć zęby?

Zalecany czas trwania standardowej sesji szczotkowania zębów to 2 do 3 minut za każdym razem. Jednak nie tyle ważny jest czas szczotkowania, co akt, aby było ono wykonywane skutecznie. Konieczne jest dotarcie do wszystkich zakamarków zębów i zapewnienie 100% czystości wszystkich powierzchni. Dlatego czas potrzebny na umycie zębów będzie się różnił w zależności od liczby posiadanych zębów, od tego czy masz aparat ortodontyczny, czy masz implanty zębowe, korony, a nawet od mniej lub bardziej wrażliwego stanu dziąseł.

Jaka jest najlepsza technika szczotkowania?

Szczotkowanie zębów powinno odbywać się zawsze krótkimi, kopertowymi ruchami do przodu i do tyłu. Codzienne czyszczenie zębów rozpocznij od dolnej szczęki, a po przejściu przez każdy z dolnych zębów, wyszczotkuj wszystkie górne zęby. Pamiętaj, aby do czyszczenia przestrzeni między trzonowcami stosować ruchy koliste lub rotacyjne. Kluczowe jest również oczyszczenie języka specjalną szczoteczką do języka lub grzbietem szczoteczki do zębów.

Szczotkowanie zębów: Inne ważne wskazówki

Do tej pory opisaliśmy, ile razy w ciągu dnia należy myć zęby, jak długo i jaką techniką. Zmierzamy jednak zaproponować inne wskazówki i zalecenia, abyś mógł opanować mycie zębów do perfekcji:

  • Zmieniaj swoją szczoteczkę do zębów co trzy miesiące. Po tym okresie czasu naturalne włosie szczoteczki do zębów ulegnie całkowitemu zniszczeniu i nie będzie w 100% skuteczne.
  • Nie używaj dużych ilości pasty do zębów. W codziennej higienie jamy ustnej należy używać niewielkiej ilości pasty do zębów, odpowiednika wielkości ziarnka grochu.
  • Nitkuj zęby co najmniej raz dziennie. Dzięki temu usuniesz wszelkie pokarmy, do których nie możesz dotrzeć szczoteczką do zębów.

Używaj płynu do płukania ust, aby pomóc utrzymać czystość i zdrowie jamy ustnej oraz zapobiec nieprzyjemnym chorobom, takim jak halitoza.