+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

41-219 Sosnowiec ul. Zabłockiego 1
Pon-Pt: 9:00 - 20:00 Sob - Nd: Zamknięte

Usuwanie złamanych narzędzi

Usuwanie złamanych narzędzi

Powszechna metoda stosowana w stomatologii zachowawczej, jednak nie zawsze konieczna.

Jakie są powody złamania się narzędzia?

Leczenie kanałowe jest skomplikowanym zabiegiem, głównie ze względu na różnice w budowie korzeni zębowych. Natomiast stosowane podczas tego rodzaju zabiegu narzędzia, pomimo iż wykonywane z coraz mocniejszych materiałów, są cienkie i mogą ulec uszkodzeniu. Nawet najbardziej doświadczony dentysta o dużej zręczności, nie jest w stanie dać stuprocentowej gwarancji, że nie dojdzie do pęknięcia przyrządu. Powodem złamania narzędzia może być duże zakrzywienie kanału lub jego zarośniecie, utrudniony dostęp do leczonego zęba, czy w końcu wada materiałowa narzędzia.

Rodzaje złamań narzędzi kanałowych

Wyróżniamy dwa rodzaje tego typu złamań, jednakże ich przyczyny występują najczęściej w połączeniu.

Złamanie skrętne

Następuje w wyniku zaklinowania się w kanale wierzchołka części pracującej pilnika, kiedy to jego napęd stale wprawia narzędzie w ruch.

Złamanie zmęczeniowe

Związane jest z nadmiernym zużyciem narzędzi, może także wystąpić w przypadku próby wielokrotnego użycia opcji jednorazowej.

Umów się na wizytę

41-219 Sosnowiec ul. Zabłockiego 1

Metody usuwania narzędzia z zęba

Rodzaj zależy m.in. od anatomii zęba oraz umiejscowienia ciała obcego w kanale.

Ultradźwięki

Jest to najpopularniejsza i niezwykle skuteczna metoda usunięcia złamanego narzędzia kanałowego. Daje możliwość poluzowania zaklinowanego obiektu i wraz z zastosowaniem mikroskopu zabiegowego, jego całkowitą eliminację.

Bypass

Niekiedy ze względów technicznych usunięcie obiektu jest niemożliwe i doprowadziłoby do nieodwracalnego uszkodzenia zęba. Stosuje się wówczas obejście narzędzia. Wykonuje się oczyszczenie kanału, a tkwiący odłamek przyrządu zostaje włączony w jego wypełnienie.

Wskazania do usunięcia tkwiącego w zębie odłamka

Pozostawiony w zębie fragment narzędzia zwiększa ryzyko niepowodzenia leczenia kanałowego. Nie stanowi on bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, jednak stanowi dużą przeszkodę w skutecznym wyczyszczeniu zęba z zainfekowanej miazgi oraz optymalnym wypełnieniu kanału.

Konieczność usunięcia występuje wówczas, gdy z powodu ciała obcego występują jakiekolwiek dolegliwości.

MAGDent – centrum zrzeszające profesjonalistów

Nasza poradnia dysponuje zespołem specjalistów oraz najnowszymi narzędziami. Zapewnia to wszystkim klientom gwarancję przeprowadzenia różnych zabiegów na najwyższym poziomie, także tych skomplikowanych, jak usuwanie złamanych narzędzi. Nasze działania są zawsze przemyślane i dobierane do indywidualnych przypadków, zaistniałych okoliczności oraz sugestii klientów.

41-219 Sosnowiec ul. Zabłockiego 1

Zawsze, gdy szukasz dobrego dentysty w Katowicach!

Leczenie zachowawcze i endodontyczne, chirurgia stomatologiczna, protetyka, implantologia, profilaktyka, wybielanie, zdjęcia rtg.

Wysoka jakość usług, atrakcyjne ceny, okresowe promocje.