+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

41-219 Sosnowiec ul. Zabłockiego 1
Pon-Pt: 9:00 - 20:00 Sob - Nd: Zamknięte

Protetyka

Protetyka

Ubytki w uzębienia lub całkowita jego utrata stanowią poważny problem stomatologiczny. Wiąże się on nie tylko z kwestiami estetycznymi, ale może również powodować nieprzyjemne dolegliwości bólowe. W niniejszym artykule omówimy dział stomatologii, zwany protetyką, zajmujący się rekonstrukcją pierwotnego stanu zęba.

Czym zajmuje się protetyka?

Protetyka stanowi jeden z najlepiej rozwiniętych działów stomatologii i oscyluje wokół przywracania uzębieniu ich pierwotnego stanu. Może to dotyczyć zarówno rekonstrukcji całego zęba, jak i jego nieznacznej części.

Rodzaje protez zębowych

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje protez zębowych, do których możemy zaliczyć:

  • protezy ruchome – umożliwiające bezproblemowe usunięcie z jamy ustnej
  • protezy stałe – na przykład korony lub mosty, zakładane na zęby, niewyposażone w funkcję samodzielnego usunięcia

W stomatologii powszechnie stosowany jest podział protez zębowych ze względu na przenoszenie siły nacisku na kość. Zgodnie z nim, wyróżniamy:

  • protezy osiadające – nazywane również akrylowymi, skonstruowane zostały w oparciu o mechanizm, przenoszący siły żucia uprzednio na błonę śluzową, a następnie na kość
  • protezy nieosiadające – występujące pod nazwą szkieletowe, podpierające się na zębach naturalnych, a w przypadku ich całkowitego braku – na implantach zębowych

Umów się na wizytę

41-219 Sosnowiec ul. Zabłockiego 1

Kto powinien udać się do gabinetu protetycznego?

Na zabieg protetyczny powinien udać się każdy pacjent, który w wyniku pewnych czynników, na przykład wypadku lub uderzenia, stracił część własnego uzębienia. Ukruszony ząb bowiem, może stać się poważnym problemem, nie tylko kosmetycznym.

Trudności w gryzieniu i mowie

Po pierwsze, znacznie utrudnia on prawidłowe żucie i gryzienie twardych pokarmów, takich jak orzechy czy ziarna. Niebezpieczeństwem w tym przypadku może stać się również zbyt ciepły lub zbyt chłodny pokarm, powodujący uciążliwe dolegliwości bólowe w miejscu ubytku.

Warto także wspomnieć, iż niepełne uzębienia sprzyja powstaniu nieprawidłowości w mowie oraz artykulacji poszczególnych głosek.

Protetyka na najwyższym możliwym poziomie w klinice stomatologicznej MAGDent

Jeśli zależy Ci na najwyższej jakości wykonania zabiegu protetycznego, który przywróci Twojej szczęce pierwotny wygląd oraz możliwość swobodnego żucia i gryzienia, zapraszamy do odwiedzenia kliniki stomatologicznej MAGDent.

Gabinet wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt stomatologiczny, pozwalający na wykonanie rzetelnych badań i zabiegów. MAGDent dysponuje także profesjonalnie wykształconą kadrą specjalistów, która sukcesywnie poszerza swoją wiedzę. 

41-219 Sosnowiec ul. Zabłockiego 1

Zawsze, gdy szukasz dobrego dentysty w Katowicach!

Leczenie zachowawcze i endodontyczne, chirurgia stomatologiczna, protetyka, implantologia, profilaktyka, wybielanie, zdjęcia rtg.

Wysoka jakość usług, atrakcyjne ceny, okresowe promocje.