+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Title Image

Czy ósemki zawsze się wyrywa?

Czy ósemki zawsze się wyrywa

Czy ósemki zawsze się wyrywa?

Ósemki to tzw. zęby mądrości lub trzecie zęby trzonowe, które zazwyczaj wyrzynają się między 18 a 25. rokiem życia. Jest to często bolesny i długi proces, któremu towarzyszy nadwrażliwość, zaczerwienienie, a nawet opuchlizna dziąseł. Jako, że ich obecność w toku ewolucji stała się właściwie niepotrzebna, wiele osób zastanawia się nad profilaktycznym usuwaniem ósemek. Czy jest to konieczne? Kiedy ósemkę należy usunąć obowiązkowo?

Dlaczego ósemki mogą powodować problemy?

Często obserwowaną tendencją w przypadku wielu pacjentów jest zbyt mała ilość miejsca w łuku zębowym na kolejne wyrzynające się zęby, czyli właśnie ósemki. Okazuje się, że mogą one powodować wiele problemów, wśród których najważniejsze to:

  • stany zapalne wynikające z osadzania się resztek pokarmów w kieszonce przyzębowej,
  • próchnica sąsiadującego zęba,
  • dolegliwości bólowe,
  • wykrzywianie innych zębów,
  • długotrwała nadwrażliwość,
  • nieprawidłowe wyrzynanie.

W przypadku takich dolegliwości decyzję o usunięciu zęba, po wykonaniu odpowiedniego zdjęcia rentgenowskiego i wywiadzie z pacjentem, podejmuje specjalista stomatolog. Nie warto więc zwlekać z wizytą w celu ustalenia indywidualnego planu działania, ponieważ może się to skończyć rozprzestrzeniającą się próchnicą – czyli bólem i niemałymi kosztami.

Czy ósemki zawsze należy usuwać?

Wielu specjalistów jest zdania, że zdrowych, prawidłowo wyrzynających się zębów nie należy usuwać profilaktycznie. Zdarza się, że pacjenci mieli wcześniej wyrywane szóstki lub siódemki, dzięki czemu naturalnie na łuku zębowym znajdzie się więcej miejsca na kolejne zęby – ósemki. Jest to kwestia indywidualna, choć oczywiście niezbędne jest stałe monitorowanie zębów mądrości i częsty przegląd dentystyczny, np. w kierunku próchnicy. Rutynowo zaleca się wykonywać go raz na 6 miesięcy.

Usuwanie ósemek

Jeżeli pacjent, po konsultacji ze specjalistą, zdecyduje się na zabieg usuwania ósemek nie musi się do niego specjalnie przygotowywać – przebiega on podobnie jak wyrywanie innych zębów. W przypadku, gdy ósemka jest tylko częściowo wyrżnięta i niewystarczająco widoczna, należy dokonać niewielkiego rozcięcia dziąsła, które zagoi się wraz z końcem okresu rekonwalescencji po wyrywaniu. Dzięki znieczuleniu miejscowemu zabieg nie jest dla pacjenta bolesny, ale po wyrywaniu należy przestrzegać kilku prostych zasad – m.in. powstrzymać się od jedzenia niektórych produktów spożywczych i zaprzestać płukać jamę ustną specjalnym płynem po myciu zębów.