Ile nie można jeść po założeniu plomby?
Plombowanie zębów stosuje się u pacjentów, u których próchnica spowodowała ubytek w uzębieniu. Plomb używa się także w sytuacji, kiedy ukruszeniu uległ niewielki fragment korony zęba. Należy pamiętać, że ząb raz zaplombowany będzie wymagał okresowej kontroli przez stomatologa, który co kilka / kilkanaście lat będzie musiał wymienić założone wypełnienie.
Jakie rodzaje wypełnień stosowane są dziś w stomatologii?
Rozwój stomatologii przyczynił się do znacznego zwiększenia dostępności do różnych rodzajów plomb. Wyróżnić można:
- plomby amalgamatowe,
- kompozytowe światłoutwardzalne i chemoutwardzalne,
- plomby porcelanowe,
- cementy glasjonomerowe.
Jak długo trzeba odczekać z jedzeniem po zaplombowaniu zęba?
Zdecydowana większość pacjentów świadoma jest konieczności wstrzymania się z przyjmowaniem pokarmów zaraz po wizycie w gabinecie stomatologicznym. Zazwyczaj lekarze dentyści wydają indywidualne zalecenia. Czas ten zależy w głównej mierze od rodzaju założonego wypełnienia oraz zakresu pierwotnego uszkodzenia zęba. Z reguły jest to od godziny do dwóch godzin.
Przerwa od jedzenia w zależności od rodzaju wypełnienia zęba
Niemal każdy pacjent wie, że przy zastosowaniu plomb amaglamatowych wymagana jest przerwa od jedzenia wynosząca nawet do dwóch godzin. Podobnie jest w przypadku wypełnień chemoutwardzalnych, gdyż pomimo utwardzenia ich jeszcze w gabinecie stomatologicznym, zdarza się, że po jakimś czasie od zabiegu są nadal plastyczne i istnieje ryzyko ich uszkodzenia.
Czy mogę jeść, gdy trzyma mnie znieczulenie?
Ilość użytego przez stomatologa znieczulenia jest indywidualna dla każdego pacjenta. Zdarza się, że jeszcze długo po wyjściu z gabinetu pacjent odczuwa dyskomfort związany z trzymającym jeszcze znieczuleniem. Dla bezpieczeństwa swojego i wykonanej przez stomatologa pracy na zębie warto wstrzymać się z przyjęciem jakiegokolwiek posiłku do momentu ustąpienia znieczulenia.
Czy zaplombowany ząb wymaga szczególnego postępowania?
Leczenie stomatologiczne w postaci plomby przywróciło podstawowe funkcje chorego zęba. Aby nie dopuścić do ponownego zniszczenia zęba i rozprzestrzeniania się próchnicy należy przyłożyć szczególną wagę do higieny jamy ustnej. Poleca się stosowanie pasty z fluorem i stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety z ograniczeniem twardych słodyczy, a także gum do żucia, gdyż istnieje ryzyko, że założona plomba może wypaść.