Jak rozpoznać zakażenie od zęba?
Okostna to błona otaczająca kość. Pełni trzy zasadnicze funkcje – chroni kości przed urazami, odbudowuje i regeneruje, a także odżywia kości. Zapalenie okostnej zęba to dolegliwość powszechnie występująca wśród pacjentów. W niniejszym artykule podamy jej najczęstsze przyczyny, objawy oraz leczenie.
Jakie przyczyny zapalenia okostnej wyróżniamy?
Wśród najczęstszych przyczyn zapalenia okostnej zęba wyróżniamy przede wszystkim takie schorzenia, jak nieleczona próchnica skutkująca zapaleniem miazgi i martwicą, nieleczona zgorzel, a nawet zaawansowane zapalenie przyzębia. Warto również zaznaczyć, iż stan zapalny może być skutkiem nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegów dentystycznych, na przykład leczenia kanałowego lub ekstrakcji. Co ciekawe, badania potwierdziły, że niektóre nowotwory (na przykład białaczka), infekcje oraz choroby autoimmunologiczne, mogą nasilać wystąpienie zapalenia okostnej.
Objawy zapalenia okostnej, na które należy koniecznie zwrócić uwagę!
Zapalenie okostnej zęba to schorzenie, które wyróżniają charakterystyczne, alarmujące objawy. Warto się z nimi zapoznać, aby mieć możliwość szybkiej reakcji w odpowiednim czasie. Jedną z głównych oznak występowania stanu zapalnego okostnej jest silny, promieniujący ból, nasilający się w szczególności podczas spożywania pokarmów, przyjmowania płynów oraz mówienia. Jego zasięg obejmuje okolicę od zęba do oka, ucha, szyi, a w skrajnych przypadkach nawet od zainfekowanego zęba do czoła.
Kolejnym objawem mogącym świadczyć o stanie zapalnym w okolicy okostnej zębów jest zaczerwienienie bolącej okolicy, opuchnięcie dziąsła oraz krwawienie podczas szczotkowania zębów. W nieco bardziej zaawansowanym stadium choroby, ząb staje się ruchomy i mniej odporny na uszkodzenia, ponadto może nawet wypaść.
Zapalenie okostnej zęba – sposoby leczenia
Zapalenie okolicy okostnej zęba jest poważnym i powszechnym schorzeniem, które dotyka w szczególności pacjentów, leczących się w klinikach dentystycznych. Na szczęście, istnieją sposoby, dzięki którym można w prosty i skuteczny sposób zniwelować ból, krwawienie, a także osłabienie zębów i dziąseł. Na samym wstępie, warto podjąć się leczenia w domowych warunkach, okładając bolące miejsce chłodnymi kompresami. Należy jednak pamiętać, aby umówić wizytę w gabinecie stomatologicznym. Pacjenci cierpiący na zapalenie okostnej przyjmują zazwyczaj klindamycynę – antybiotyk o działaniu przeciwzapalnym. Możesz zostać również skierowany na leczenie kanałowe lub całkowite usunięcie zęba.