+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Title Image

Jak uśmierzyć ból po wybielaniu zębów?

Jak uśmierzyć ból po wybielaniu zębów

Jak uśmierzyć ból po wybielaniu zębów?

Ból po wybielaniu zębów jest możliwy, choć nie jest to norma. Niektóre osoby mogą odczuwać delikatny dyskomfort lub pieczenie po wybielaniu zębów, szczególnie jeśli ich zęby są wrażliwe lub jeśli stosują silne środki wybielające. 

Ból może być również spowodowany podrażnieniem dziąseł lub nadwrażliwością zębów na światło używane w niektórych metodach wybielania stosowanych w gabinetach dentystycznych. W większości przypadków ta niedogodność po wybielaniu zębów jest przejściowa i ustępuje samoistnie po kilku dniach.
Jeśli ból jest silny lub trwa dłużej niż kilka dni, należy skontaktować się z dentystą. 

Jak uśmierzyć ból po wybielaniu zębów?

Jeśli odczuwasz ból po wybielaniu zębów, najprostszym sposobem na jego zniwelowanie jest zażycie leków przeciwbólowych, według zaleceń na opakowaniu lub według wskazań specjalisty. Możesz również spróbować stosować środki znieczulające dostępne bez recepty w postaci past do zębów lub płynów do płukania jamy ustnej. Wystarczającą opcją mogą okazać się; zastosowanie chłodnych okładów na policzek w miejscu bólu a także unikanie zimnych i gorących napojów czy tymczasowe zaprzestanie spożywania niektórych typów pokarmu, ponieważ mogą one nasilać odczucie bólu.

Jeśli ból jest silny lub trwa dłużej niż kilka dni, należy skontaktować się z dentystą w celu uzyskania dalszych wskazówek dotyczących leczenia.

Rodzaje leków przeciwbólowych

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku bólu zęba zawsze będzie umówienie się na wizytę do specjalisty. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość, gdy jesteśmy na wakacjach lub nasz stomatolog w danej chwili jest nieosiągalny. Natenczas chwilowym wyjściem z nieprzyjemnej sytuacji będzie spożycie odpowiednich środków o właściwościach przeciwbólowych – nie przeciwzapalnych – takich jak paracetamol (Pyralgina, Apap, Efferalgan) albo, jeśli nie występują ku temu przeciwwskazania, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mają działanie przeciwbólowe jak i przeciwzapalne (Ibuprom, Nalgesin, Aspiryna).

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu po wybielaniu zębów?

Wybielanie zębów jak każdy zabieg posiada określony standard postępowania, którego należy się trzymać przez cały czas jego trwania. Niestety wielu z nas posiada ograniczone pokłady cierpliwości i szukamy błyskawicznych rozwiązań, które nie zawsze, mogą okazać się właściwe nawet pomimo osiągnięcia – na pozór – oczekiwanego efektu. 

Wybielanie zębów domowymi sposobami

W przypadku ograniczonego budżetu nasze oczy mogą skierować się w stronę alternatywnych metod wybielania zębów. Na pewno każdy, kto choć raz opowiadał swojej babci o jakichś dolegliwościach zdrowotnych usłyszał radę, której akurat wasz lekarz mógłby nie poprzeć. Jest wiele mitów również w temacie wybielania zębów, mitów w których niestety jest niewiele prawdy i trzeba się na to uczulić. Najpopularniejszymi na pewno będą takie porady jak stosowanie plastrów cytryny, czy mycie zębów pastą wymieszaną z sodą oczyszczoną. Takie metody nie zadziałają – co więcej – zaszkodzą!

Składniki zawarte w tych produktach nie zostały obrobione laboratoryjnie, a ich siła jest zbyt inwazyjna na strukturę szkliwa. 

Jeśli chcemy koniecznie spróbować czegoś niekonwencjonalnego, warto na samym początku skonsultować taki pomysł ze swoim lekarzem lub dentystą. 

Za duże tempo kuracji

Czy wielu z nas nie oczekuje zdrowo wyglądających zębów prezentowanych w pięknym uśmiechu? Na pewno wielu spośród zainteresowanych tym artykułem.

Wiele osób posiada również ograniczone pokłady cierpliwości, tym samym czekanie nawet do kilku tygodni na wymarzony efekt paradoksalnie okazuje się być koszmarną wizją. W takim przypadku mogą pojawić się pokusy do nie trzymania się zaleceń lekarskich, takich jak; 

  • samowolne zwiększanie określonej dawki i czasu stosowania przeznaczonych do tego preparatów,
  • symultaniczne łączenie różnych technologii wybielania, 
  • nie stosowanie innych zaleceń lekarskich np. odpowiedniej diety.