Jak zabezpieczyć ząb po wypadnięciu plomby?
Ubytki w zębach spowodowane próchnicą dotyczą sporej części społeczeństwa. Plomby natomiast stanowią skuteczne rozwiązanie tego problemu. Niekiedy jednak wypełnienie może wypaść. Co zrobić w takiej sytuacji? O tym opowiemy w niniejszym artykule.
Utrata plomby – przyczyny
Ubytek plomby zauważalny jest zazwyczaj niemal od razu lub po upływie kilku godzin od jej założenia, powodując nieprzyjemne odczucia podczas spożywania pokarmów, a także ból. Utrata wypełnienia może zostać spowodowana wieloma czynnikami.
Do najczęstszych przyczyn przemieszczenia się plomby czy też jej uszkodzenia należą przede wszystkim wypadki podczas gryzienia twardych pokarmów np. orzechy, ale również twarde cukierki czy też pestki owoców. Wypadnięcie wypełnienia może stanowić również skutek zbyt częstego spożywania pokarmów wymagających żucia i tych, charakteryzujących się kleistą konsystencją.
Utrata plomby – sposoby rozwiązania problemu
Wypadnięcie plomby należy do sytuacji nieprzyjemnych w swoich skutkach, z tego też powodu, należy wiedzieć, co zrobić, gdy się z nią spotkamy. Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest umówienie wizyty u dentysty, aby zapobiec skutkom ubocznym. Mianowicie, kiedy plomba wypadnie, ząb narażony jest na wpływ czynników zewnętrznych, na przykład podczas jedzenia czy picia, a nawet szczotkowania zębów. Miazga zębowa bowiem nie jest chroniona, z tego też powodu zwiększa się ryzyko wystąpienia infekcji.
Wypełniania tymczasowe dostępne w aptece
Co jednak należy zrobić w przypadku, gdy znajdujemy się za granicą lub nie mamy okazji, aby w najbliższym czasie umówić wizytę w klinice dentystycznej? Należy pamiętać, iż apteki oferują szeroki wybór wypełnień dozębnych, dzięki czemu z pewnością znajdziesz coś, co będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Warto jednak zaznaczyć, że jest to wypełnienie tymczasowe, z tego też powodu, nie zastąpi ono w pełni plomby. Starczy jedynie na kilka dni lub tygodni. W tym czasie tego rodzaju wypełnienie ułatwi spożywanie pokarmów czy przyjmowanie płynów, a Ty nie będziesz musiał narażać swoich zębów na uszkodzenia czy zbyt wysokie lub niskie temperatury pożywienia.
W jaki sposób należy założyć wypełnienie tymczasowe?
Wypełnienia tymczasowe są łatwe zarówno w aplikacji, jak i użytkowaniu. Element umieszczany jest na zębie przy pomocy szpatułki czy też palca, a następnie zagryzany w taki sposób, aby dolegał bezpośrednio do szkliwa. Uwaga! Wypełnienie nie powinno być użytkowane dłużej niż trzy tygodnie.