Proteza na implantach – Co to jest, zalety i przeciwwskazania
Proteza na implantach to zagadnienie z dziedziny implantologii, czyli szeroko pojętych metod leczenia bezzębia. W rzeczywistości jest to jedno z najskuteczniejszych i najlepszych rozwiązań stosowanych w sytuacjach związanych z brakiem uzębienia. Proteza na implantach jest stabilna oraz niezawodna. Pośród tego warto jednak zwrócić uwagę na to, jak wygląda cały proces zabiegu oraz dlaczego warto go wybrać?
Co to jest proteza na implantach?
Powszechnie wiadomo, że wszelkiego rodzaju luki w uzębieniu są dość przykrym czynnikiem, który przyczynia się do zmniejszenia estetyki jamy ustnej, a także utrudnia codzienne funkcjonowanie, związane m.in. ze spożywaniem pokarmów. Na szczęście, dostępne w dzisiejszych czasach technologie pozwalają w bardzo szybki sposób wyeliminować te niedogodności. Jednym ze sposobów jest właśnie proteza na implantach. Czym jednak w rzeczywistości jest to pojęcie? Aby prawidłowo scharakteryzować to zagadnienie, podzielmy je na dwie części.
Czym jest proteza zębowa?
Mówiąc o protezie zębowej najczęściej mamy na myśli indywidualne konstrukcje, które służą do uzupełnienia lub odbudowy uzębienia. Standardowo dzielimy je na stałe i ruchome. Te drugie, ze względu na relatywnie niskie koszty, są dość powszechnym rozwiązaniem, jednak nieidealnym. Wręcz przeciwnie – ich słabe strony są widoczne na każdym kroku. Do głównych wad należy przede wszystkim zaliczyć brak stabilności, konieczność regularnej wymiany, możliwość powodowania podrażnień i otarć w obrębie jamy ustnej, a nawet uczulenia. Jak widać, lista jest dość długa, w związku z czym naturalne wydaje się poszukiwanie innych alternatyw.
Protezy na implantach jako doskonała alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań
Aby prawidłowo podejść do zagadnienia protez na implantach, najpierw należy wyjaśnić, czym w rzeczywistości są implanty. Otóż tak naprawdę możemy definiować je jako śruby, które najczęściej wkręca się w kość żuchwy lub wyrostka zębodołowego szczęki. Są one wykonane z niezwykle trwałych materiałów, takich jak np. tytan. Co więcej, implanty zębów integrują się z kością, dzięki czemu są w stanie zastąpić naturalny korzeń. Ich stabilność powoduje, że zapewniają solidną podstawę dla sztucznych zębów. Ponadto zapewniają estetyczny uśmiech, a także przywracają naturalny wygląd twarzy. Nie ulega wątpliwości, że są o wiele lepszym wyborem od protez ruchomych. W tym przypadku warto jednak zadać sobie pytanie, co w sytuacji, gdy mamy do czynienia z całkowitą utratą naturalnego uzębienia? Wówczas doskonałą alternatywą są wspomniane protezy na implantach. Oczywiście, pośród tego można zastanawiać się, dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? O zaletach wspomnimy poniżej.
Zalety protezy na implantach
Protezy na implantach cechują się wieloma zaletami. Z praktycznego punktu widzenia z pewnością należy wskazać na to, że jest to rozwiązanie montowane na stałe. Dzięki temu pacjent może cieszyć się pełną funkcjonalnością jamy ustnej, w tym bez obawy spożywać wszelkiego rodzaju posiłki. Co więcej, wyeliminowane zostaje ryzyko zadławienia lub wypadnięcia protezy podczas snu. Ponadto protezy na implantach korzystnie wpływają na szeroko pojętą estetykę, a także przyczyniają się do redukcji ewentualnych problemów z wymową. Dodatkowo są wykonane z materiałów, które świetnie adaptują się w jamie ustnej, a organizm nie traktuje ich jako ciała obcego.
Protezy na implantach zapobiegają zanikowi kości
Co ciekawe, poza wysokim komfortem użytkowania, protezy na implantach zapobiegają również zanikowi kości. Pytanie jednak, dlaczego tak jest i skąd w ogóle bierze się ta sytuacja? Otóż warto zwrócić uwagę na to, że braki w uzębieniu powodują zmniejszenie obciążenia kości, co w konsekwencji prowadzi do jej stopniowej degeneracji. Stosując protezę ruchomą, wspomniany problem nie jest rozwiązywany, co można zauważyć, chociażby po postępującym niedopasowaniu. Inaczej jest w przypadku odbudowy łuku zębowego za pomocą implantów, które stosuje się w miejscu korzeni. W efekcie kość jest obciążona i zachowuje się podobnie jak w przypadku zębów stałych.
Jak wygląda przebieg zabiegu?
Decydując się na zabieg związany z założeniem protezy na implantach, z pewnością warto mieć pogląd na to, jak będą wyglądały poszczególne kroki. Oczywiście, pierwszym etapem jest konsultacja z lekarzem, który zleci wykonanie niezbędnych badań, mających na celu ocenę warunków kostnych. W tym miejscu wybiera się również sposób leczenia implantologicznego, a w wielu przypadkach wykonuje tomografię komputerową. W dalszych krokach przystępuje się do wszczepienia implantów w wyrostek zębowy. Sam proces zrastania trwa z kolei do trzech miesięcy, natomiast po procesie gojenia zakładane są tzw. śruby gojące, które po upływie kilkunastu dni zastępuje się elementami utrzymującymi. Warto zwrócić uwagę na to, że zadaniem śrub gojących jest m.in. zapewnienie przyszłej koronie naturalnego wyglądu.
Przeciwwskazania do protezy na implantach
Bardzo ważnym aspektem mogą być również wszelkiego rodzaju przeciwwskazania do wykonania implantów. Oczywiście, w praktyce wymienia się sytuacje, kiedy taki zabieg będzie niemożliwy. Co do zasady należy wspomnieć m.in. o ciąży, zaawansowanej osteoporozie, niekontrolowanej cukrzycy, zaburzeniach krzepnięcia krwi czy chorobach nowotworowych. Niemniej jednak w każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem, który dokładnie oceni obecną sytuację zdrowotną i udzieli odpowiedzi na temat tego, czy istnieje szansa na wykonanie protezy na implantach.