+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com

Related Posts

Title Image

Resekcja zęba – Co to jest, ile kosztuje?

Resekcja zęba

Resekcja zęba – Co to jest, ile kosztuje?

Dzisiejsze leczenie stomatologiczne dostarcza wiele alternatyw na eliminację powstałych problemów. Pośród tego często wskazuje się na leczenie kanałowe, które jednak nie zawsze kończy się powodzeniem. W takich przypadkach warto skorzystać z innych dostępnych opcji, takich jak resekcja zęba. Czym jednak jest ten zabieg i jak wygląda? Opiszemy to nieco szerzej w tym artykule.

Co to jest resekcja zęba?

Resekcja zęba, czy ściślej resekcja wierzchołka korzenia zęba lub apektomia, to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, którego głównym celem jest usunięcie wierzchołka korzenia i uzupełnienie powstałego ubytku materiałem wypełniającym. Bardzo często wykonuje się go w momencie pęknięcia korzenia czy zaawansowanej choroby dziąseł. Poza tym resekcja wierzchołka korzenia jest niekiedy jedynym sposobem na dostęp do stanu zapalnego, który jest powodem dolegliwości bólowych i dyskomfortu pacjenta.

Wskazania do resekcji zęba

Poza samą definicją związaną z tym pojęciem, niejednokrotnie możemy zastanawiać się nad tym, jakie są wskazania do wykonania zabiegu resekcji? Otóż w rzeczywistości jest to zabieg, który należy brać pod uwagę m.in. wówczas, gdy:

  • doszło do złamania wierzchołka korzenia zęba;
  • stosowane było leczenie endodontyczne i nie przyniosło zamierzonych rezultatów;
  • występuje stan zapalny zęba, będący wynikiem powikłań po leczeniu kanałowym;
  • doszło do samoistnego obumarcia zęba;
  • pacjent miał leczone zęby z uzupełnieniami protetycznymi i pojawiły się powikłania;
  • doszło do zapalenia tkanek okołowierzchniowych.

Co więcej, warto zauważyć, że resekcja zęba jest przeprowadzana również wtedy, gdy brak jest możliwości co do powtórnego wykonania leczenia kanałowego.

Przeciwwskazania do resekcji zęba

Apektomia, jak wiele innych zabiegów, posiada też pewne ograniczenia, kiedy nie można jej wykonać. Do głównych przeciwwskazań należy zaliczyć rozległość zmian zapalnych, które wynoszą powyżej 1/3 przywierzchołkowej części zęba. Poza tym przeszkodą mogą być problemy zdrowotne, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby tarczycy, parodontoza, złamanie podłużne zęba, a także zaburzenia krzepnięcia krwi oraz problemy z nerkami. Ponadto resekcji zęba nie wykonuje się na zębach mlecznych, a także u kobiet będących w ciąży. Niemniej jednak każda sytuacja powinna być traktowana indywidualnie, dlatego warto skonsultować się z lekarzem, który podejmie odpowiednią decyzję.

Jak przebiega zabieg resekcji zęba?

Poza wytycznymi dotyczącymi tego, czym w istocie jest resekcja zęba, niezwykle ciekawym zagadnieniem może być również to, jak wygląda cały proces zabiegu. Otóż w praktyce możemy podzielić go na kilka części. W pierwszej fazie pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, które pomaga w eliminacji bólu. W określonych przypadkach możliwe jest wykonanie zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Następnie, po odczekaniu około 15 minut, aż znieczulenie zacznie działać, lekarz przystępuje do kolejnych czynności, a konkretniej do odwarstwienia dziąsła i wykonania otworu na wysokości wierzchołka korzenia. W kolejnym etapie usuwana jest zainfekowana tkanka, maksymalnie do 1/3 korzenia. Po wykonaniu tych czynności jamę kostną przepłukuje się solą fizjologiczną, a następnie wypełnia kanał jedną z dostępnych technik. Co więcej, pozostały ubytek kości uzupełnia się odpowiednim materiałem i pokrywa membraną zabezpieczającą. Na koniec, w miejscu cięcia stosuje się szwy.

Ile trwa resekcja zęba?

Znając szczegóły dotyczące zabiegu resekcji zęba, z pewnością chcielibyśmy wiedzieć, jak długo trwa opisywany zabieg? Należy zauważyć, że każdy przypadek jest traktowany indywidualnie, w związku z czym określone czynności mogą się wydłużyć lub skrócić. Niemniej jednak przyjmuje się, że czas, jaki upływa od początku do końca czynności, powinien wynosić około 60 minut.

Ile kosztuje resekcja zęba?

Całkowity koszt resekcji zęba jest uzależniony od wielu czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę ząb, który ma być poddany zabiegowi. Inaczej bowiem kształtują się ceny dla zębów przednich czy tylnych. Poza tym niezwykle istotne są konkretne procedury, które należy wykonać. Mamy na myśli m.in. ewentualne wypełnienie czy opracowanie kanału korzeniowego, a także poziom skomplikowania zabiegu. W związku z tym zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który oszacuje dokładną kwotę, jaką trzeba będzie zapłacić za wykonanie zabiegu. 

Co dalej należy zrobić? Postępowanie po resekcji zęba

Ostatnim elementem, na który powinniśmy udzielić odpowiedzi, jest postępowanie po resekcji zęba. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, że przez 12 godzin po zabiegu nie powinniśmy wykonywać aktywności fizycznej. Poza tym warto stosować zimne okłady i unikać spożywania gorących posiłków. Dodatkowo należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza, w tym do ewentualnego stosowania leków czy wykonywania płukanek konkretnymi preparatami.